Jeżówka


Może być zdjęciem przedstawiającym stokrotka afrykańska i tekst „KWIATOWA BIBLIOTECZKA MIODOWA JEŻÃWKA stokee PURPOROWA BYLINA”

Jeżówka to bylina należąca do rośliny astrowatych, posiada, jak inne przedstawicielki tej rodziny, kwiatostany typu koszyczka i może poszczycić się różnymi kolorami. Jest ona rośliną bardzo miododajną, przyciąga więc wiele pożytecznych owadów, a kwitnie od lipca aż do października! 🐝

Lubi piaszczysto-gliniaste lub gliniaste gleby, średnio zasobne i lekko wilgotne. Ważne jest więc regularne podlewanie jej. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, ale jest w stanie wytrzymać również zacienione miejsca. Jeżówka jest mrozoodporna, łatwo zawiązuje nasiona i nie sprawia problemów przy wysiewaniu.

Jeżówkę można wysiewać z nasion (do substratu w marcu – idealnie w konspekcie lub doniczkach trzymanych w domu na parapecie) lub sadzonek. Gotowe sadzonki można sadzić praktycznie kiedykolwiek w trakcie trwania okresu wegetacyjnego, unikając jednak dni upalnych i bardzo słonecznych.

Jeżówka posadzona do czerwca będzie kwitnąć już w pierwszym roku i konsekwentnie w każdym kolejnym. Możemy ją pielęgnować  poprzez odcinanie przekwitniętych kwiatów od łodygi. Rośliny mogą przy tym pozostawać długie lata na tym samym stanowisku – przesadzanie nie jest w ogóle potrzebne.

Jeżówka bez problemów sprawdza się w donicach i korytkach, jeśli zadbamy o odpowiedni drenaż podłoża. Wiosną jeżówkę należy zasilić nawozem, aby latem kwitły obficie przez długi czas i były zdrowe. 💪

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *