Leon Karłowicz – działacz konspiracji w AK, pisarz, nauczyciel w Liceum Pszczelarskim w Pszczelej Woli


Źródło: https://sites.google.com/site/kpnlublin/aktualnosci/czlonkowie-honorowi/leon-karlowicz

Urodził się 31.12.1922 r. na Wołyniu, w Zasmykach koło Kowla. Od 1941 roku działał w konspiracji, rok później pod pseudonimem „Rydz” dołączył do Armii Krajowej do 2-go bastionu 50 pp 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK. Po przeszkoleniu wojskowym brał udział w potyczkach z ukraińskimi nacjonalistami na Wołyniu, partyzantką sowiecką oraz z oddziałami żandarmerii niemieckiej. Brał również udział m.in. w wyzwalaniu Lubartowa, Firleja, Michowa na Lubelszczyźnie.

Po rozformowaniu bastionu przez oddziały sowieckie, Leon zmienił nazwisko na Karłowicz, aby uniknąć aresztowania. Przy tym nazwisku już pozostał. Zamieszkał w Lublinie i podjął naukę w szkole średniej, a później studia na Wydziale Humanistycznym KUL. 

W 1947 roku rozpoczął pracę jako nauczyciel historii i języka polskiego w Liceum Pszczelarskim w Pszczelej Woli. Zainteresował się pszczelarstwem – sam prowadził pasiekę, był członkiem Polskiego Związku Pszczelarskiego, pisał artykuły związane z tą tematyką. Napisał również kilkanaście książek o własnych wspomnieniach z dzieciństwa, historii AK, stosunkach polsko-ukraińskich. Przez pewien okres pełnił także funkcję wójta gminy Strzyżewice.

Zmarł w 2002 roku. Został pochowany na cmentarzu w Żabiej Woli.

 

Źródło:

https://sites.google.com/site/kpnlublin/aktualnosci/czlonkowie-honorowi/leon-karlowicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *