Generał Franciszek Rohland – bohater powstania listopadowego, założyciel dworku w Pszczelej Woli.


W zespole dworsko-parkowym w Pszczelej Woli znajduje się dworek z 1852 r. oraz zabudowania folwarczne majątku Rohlandów. Dwór wybudował Franciszek Rohland – generał Wojsk Polskich Królestwa Kongresowego, uczestnik powstania listopadowego, kawaler orderu Virtuti Militari. 

W 1944 r. majątek opuściła ostatnia właścicielka – Helena Rohlandowa. Teren posiadłości Rohlandów od 1946 r. użytkowany jest przez Liceum Pszczelarskie, obecnie Zespół Szkół Rolniczych CKP im. Zofii i Tadeusza Wawrynów, założycieli szkoły. 

W 2019 r., w 240 rocznicę urodzin generała, pszczelowolscy uczniowie odsłonili pamiątkową tablicę umieszczoną na dworku Rohlandów (źródło: https://pszczelawola.edu.pl/pamietamy-o-walczacych-za-polske/)

Franciszek Rohland urodził się w 1779 r., w Sławicach Szlacheckich W roku 1806  wstąpił do wojska polskiego, otrzymując nominację na porucznika do formowanego batalionu strzelców płockich.

W 1807 r. porucznik w 6 p.p. Księstwa Warszawskiego. Po odbyciu kampanii został awansowany na kapitana. Wziął udział w wojnie 1809 r., podczas której walczył pod Górą i Sandomierzem. W roku 1812 walczył w obronie Modlina.          Po kapitulacji twierdzy Modlin trafił do niewoli rosyjskiej, z której został zwolniony w 1814 r. Od 1815 r. służył w wojsku Królestwa Polskiego. Podczas powstania listopadowego uzyskał odznaczenie generała brygady. Był bohaterem bitwy pod Olszynką Grochowską i Wawrem.

Wziął udział w wyprawie na Litwęm której przewodził generał Giełgud.                     Po przekroczeniu w lipcu 1831 r. granicy pruskiej został internowany, a po powrocie do Warszawy zesłany w 1832 r. do Wołogdy. Wrócił z zesłania w 1833 r. i osiadł w Tuszowie. Zmarł w Lublinie.

żródło: Internetowy Polski Słownik Biograficzny, strona internetowa: https://www.ipsb.nina.gov.pl/a/biografia/franciszek-maksymilian-rohland

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *