Wyciąg etanolowy z propolisu, podawany myszom całkowicie hamował rozwój wirusa grypyNatknęliśmy się ostatnio na badania przeprowadzone na myszach, które dotyczą wirusa grypy i propolisu. Bez zbędnego budowania napięcia powiemy, że zastosowane środki działały skutecznie tylko podane przed zarażeniem, potem ich skuteczność drastycznie spadała. Szczegóły poniżej, a w komentarzu będzie link do badań. W badaniach prowadzonych przez Szewczenko i współpracowników, zaobserwowano, że podanie 5% ekstraktu etanolowego z propolisu wykazywało działanie hamujące rozwój wirusa grypy wśród myszy. Ekstrakt podawany był w postaci aerozolu donosowego lub aplikowany do górnych dróg oddechowych na 2 godzinny przez zakażeniem osobników.
Jednak ekstrakt ten nie wykazywał owych zdolności, jeśli był aplikowany już po zakażeniu. Również podanie dootrzewnowe surowicy otrzymanej z krwi myszy leczonych wyciągiem propolisowym znacznie zmniejszało zachorowalność. Dzięki temu około 50% zwierząt przeżyło zainfekowanie 10-krotnie większa dawką.

Więcej nowych ciekawostek znajdziecie na naszym facebookowym fanpage’ u https://www.facebook.com/polskieslonce lub na naszej stronie https://polskieslonce.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *